تست A/B و تاثیر آن بر سئوی وب سایت

دستگاه های لیزر بررسی‌هایی انجام داده شده متوجه شدیم دستگاه لیزر گوگل نه صرفا به شما اذن می دهد از آزمایش A/B به کار گیری نمائید , بلکه شما را بدین عمل تشویق می‌کند . گوگل اعلام نموده است که به کار گیری از تست A/B هیچ تاثیر منفی بر روی وب سایت شما نخواهد گذاشت . با این وجود , در صورتی از ابزارهای آزمایش A/B جهت انجام بعضا از روش‌های سئوی کلاه سیاه استفاده فرمائید , دستگاه لیزر ممکن است سکو خود را در نتایج کاوش از دست بدهید .

این نکته را هم بایستی بدانید که آزمودن صفحه‌ی فرود بسیار آسان‌تر از آزمودن صفحه‌ی مهم وب‌سایت است . زیرا در صفحه‌ی فرود , فقط یک متغیر و دستگاه لیزر فقط یک هدف را آزمون می کنید اما دستگاه لیزر در صفحه‌ی دارای اهمیت با موادتشکیل دهنده زیادی سروکار دارید .
مطلب ای با زمینه : دستگاه لیزر وبسایت به روش دستگاه لیزر کلاه سفید میتواند به شما یاری دهد

به صورت خلاصه , در زمان آزمایش A/B نکات زیر برای گوگل فراوان اهمیت دارند :

Cloaking نکنید! – Cloaking روش سئویی است که در آن محتوایی که به موتورهای جستجو سناریو داده می شود با محتوای وب‌سایت یکسان وجود ندارد . در حالتی‌که گوگل متوجه شود از این روش در وب‌سایت خود فایده می‌کنید , تارنما شما را جریمه کرده یا این که به صورت کامل آن را از نتایج جستجو حذف می نماید . از آنجایی که در آزمایش A/B دو محتوای متفاوت به دو جور از کاربران سناریو داده می‌شود , این امکان موجود است که صاحبان سایت‌ها محتوایی متعدد را از طریق User - Agent یا نشانی IP به ربات گوگل نمایش دهند . در یک صحبت , از انجام این فعالیت خودداری کنید!
از تگ “ rel= ” canonical بهره نمائید – از اونجایی که موضوع مهمی سعی دارم طولانی تر توضیح بدم

. ⁣محتوای تکراری و تگ کنونیکالمحتوای تکراری یا duplicate content می‌تواند تعاریف مختلفی را دربرگیرنده شود دستگاه لیزر ولی به گویش معمولی می توانایی گفت که هر نوشته یا مقاله جان دار در وب سایت شما که دقیقا همانند مطالب موجود در تارنما های دیگر و یا حتی در سایر صفحه ها وبسایت شما باشد می گویند , که از منظر موتور جستجوی گوگل محتوای دستگاه لیزر تکراری یا این که کپی شناخته میشود . دستگاه لیزر سه ایراد اکثر ای که محتوای تکراری برای موتور های کاوش ایجاد می کنند مشتمل بر موارد تحت میباشند : سرچ انجین ها نمی توانند تشخیص دهند که چه ورژن ای را می بایست ااز نتایج کاوش حذف نمایند یا این که برای کابران نشان دهند . سرچ انجین ها نمی توانند تشخیص دهند که کدام یک از ترازو های مرتبط با پیوند همانند اتوریتی , انکر تکست و… را به یک برگه اختصاص دهند یا این که آن را در میان ورژن های متفاوت محتوا تقسیم نمایند . سرچ انجین ها نمی دانند چه نسخه ای را می بایست برای یک درخواست کاوش , سکو بندی کنند . رویکرد های برطرف کردن اختلال محتوای تکراریاستفاده از ریدایرکت ۳۰۱در بیشتر مواقع استفاده از تهیه و تنظیم ریدایرکت ۳۰۱ از برگه حاوی محتوای تکراری به ورقه حساس شایسته ترین روش برای تقابل با محتوای تکراری است . اما در بیشتر مواقع خزنده های گوگل هنگامی با محتوای تکراری و یکسان در چندین تارنما رو به رو می‌شوند , نشانی معتبرترین وبسایت و آن مطلبی که در تاریخ قدیمی تری تکثیر یافته است را نشان می دهند و سایر پیوند های مو جود را از نگاه کاربران جستجو کننده پنهان می نماید . به کارگیری از تگ کنونیکالتگ کنونیکال یک کدام از تگ های دارای اهمیت در دستگاه لیزر هست , و مانند ریدایرکت ۳۰۱ قادر هست با این تفاوت والا که با این کد سوای ریدایرکت کردن استفاده کننده , به خزنده‌های گوگل آدرس ورقه مهم را نشان می‌دهید و گوگل نیز تنها همان ورقه را ایندکس می کند . چه طور تگ canonical را درست بکار ببریم؟فرض نمایید نشانی URL اصلی وب سایت شما به صورت https : //www . example . com باشد . برای تعیین این آدرس URL تحت عنوان تگ canonical , این کد را در هد HTML بقیه ورژن ها قرار می دهید :

حتی‌د‌ر URL کلیدی وبسایت نیز این فعالیت را انجام می دهید و به آدرس خودش کنونیکال می‌کنید . این کار احتمالا برای برخی سوال برانگیز باشد اما طبق تجربه وبمسترانی که این فعالیت را انجام داده اند تا به امروز به مشکلی برنخورده اند .

متاسفانه چیزی که در عمل از کاربرد تگ canonical در وب سایت ها به چشم می‌خورد , منفعت منحصربه‌فرد از آن برای هرکدام از URL ها است . یعنی در تمامی ی صفحه های از تگ canonical مستعمل شده‌است , اما هریک به URL خودشان نشانی داده اند !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *